Producenci
Barwa światła - jak wybrać odpowiednią

Barwa światła - jak wybrać odpowiednią

Planując oświetlenie, bardzo często zastanawiamy się, jaka barwa światła będzie odpowiednia do naszego pomieszczenia. Sprawdź sam, jak w prosty sposób dobrać idealne światło do Twojego domu lub mieszkania!

Barwa światła - od czego zależy?

Barwa światła wyrażana jest w Kelwinach (K) i służy do tego by określić, w jakim stopniu dane światło jest ciepłe. Barwy światła dzielimy na trzy podstawowe barwy temperatury:

  • ciepłe (~2500-3300 K),
  • neutralne (~4000 K),
  • zimne (~5000-6000 K).

Niskie wartości w Kelwinach oznaczają barwy ciepłe, czyli bardziej żółte, natomiast te wyższe - światło zimne, czyli bardziej blade. 

Jak dobrać barwę światła do pomieszczenia?

Barwa światła odgrywa istotne znaczenie w każdym wnętrzu, ponieważ to właśnie ona decyduje o tym, jaki nastrój w nim panuje. Odpowiedni dobór barwy światła jest niezwykle ważny, ponieważ odpowiada ona za samopoczucie przebywających w danym pomieszczeniu osób oraz wpływa na jakość naszej pracy lub wypoczynku. Zależnie od przeznaczenia pomieszczenia, powinniśmy zastanowić się, jaka barwa światła wpłynie na nas korzystnie -  jej wybór może realnie na nas oddziaływać.

Ciepła barwa światła

Ciepłe barwy światła, w odcieniach żółci, doskonale wpasują się w aranżację pomieszczeń przeznaczonych do relaksu i odpoczynku. Świetnie sprawdzą się w salonie, w którym zrelaksujesz się po dniu pracy lub w sypialni, gdzie bardzo ważne jest, by światło nas nie raziło i nie przeszkadzało zmęczonym po całym dniu oczom. Także ze względu na kolorystykę wnętrza, w spokojnych i stonowanych sypialniach oraz eleganckich salonach ciepłe barwy światła zaprezentują się dużo lepiej niż oświetlenie o większej liczbie Kelwinów. 

Zimna barwa światła

Zimna barwa światła najczęściej wybierana jest do pomieszczeń, w których pracujemy. Taka temperatura barwowa pozytywnie wpływa na nasze skupienie, pobudza do działania i doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach biurowych, salach spotkań oraz domowych gabinetach. Zimną barwę światłą możesz zastosować z powodzeniem także w domu. Takie rozwiązanie - np. w łazience - sprawdzi się doskonale podczas wykonywania makijażu. Dzięki zimnej barwie światła kolory wyglądają na bardziej realne, niż w przypadku barw ciepłych, rzucających na otoczenie żółtą poświatę, a tym samym zakłamujących obraz.

Światło białe - neutralne

Białe światło ma barwę najbardziej zbliżoną do światła dziennego. Polecane jest do wszystkich pomieszczeń, w których stawiamy na profesjonalne, mocne oświetlenie, które jednocześnie nie zmęczy naszego wzroku. Sprawdzi się ono zarówno w pomieszczeniach biurowych, jak i w domu - np. w kuchni, gdzie cenione jest oświetlenie funkcjonalne i jednocześnie dobre dla naszych oczu. Światło neutralne będzie też dobrym wyborem do sypialni dla osób, które cenią sobie komfort wzroku i jednocześnie nie przepadają za żółtym odcieniem. Światło białe, ze względu na swój najbardziej neutralny odcień, jest najczęściej wybierane do większości pomieszczeń i doskonale podkreśla charakter każdego wnętrza. 

Dobierz światło do kolorystyki!

Nie bez znaczenia jest także kolorystyka naszego wnętrza; jeśli w pomieszczeniu dominuje biel, doskonale sprawdzi się tam światło neutralne, najbardziej zbliżone do światła słonecznego. W przypadku pomieszczeń utrzymanych w chłodnych barwach, najlepiej wybrać światło zimne. W pomieszczeniach, w których dominuje drewno, dobrym wyborem są barwy ciepłe, podkreślające kolory desek. Ciepłe barwy światła sprawdzą się także w przypadku pomieszczeń utrzymanych w ciepłej, a także ciemnej kolorystyce.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl