Astro Apollo 100 Track Astro Apollo 100 Track
Producent: Astro
Cena: 574,00 zł
zobacz więcej
Astro Ascoli Track Astro Ascoli Track
Producent: Astro
Cena: 556,00 zł
zobacz więcej
Astro Can 100 Track Astro Can 100 Track
Producent: Astro
Cena: 1 783,00 zł
zobacz więcej
Astro Can 50 Track Astro Can 50 Track
Producent: Astro
Cena: 903,00 zł
zobacz więcej
Astro Can 75 Track Astro Can 75 Track
Producent: Astro
Cena: 1 310,00 zł
zobacz więcej
Astro Koto Track Astro Koto Track
Producent: Astro
Cena: 628,00 zł
zobacz więcej

Szynoprzewody- Czym są i gdzie znajdą odpowiednie zastosowanie?

Szynoprzewody to taki rodzaj układu oświetleniowego, który pozwala na zasilenie energią elektryczną wielu lamp w jednej linii. Rozwiązanie to umożliwia przesuwanie źródeł światła i zmianę kierunku jego padania. System szynoprzewodu składa się z szyny, łączników, uchwytów do mocowania, zaślepki, zasilania i lamp na szynoprzewody. Wyróżnia się:

 • szynoprzewody 1 fazowe — pozwalają zapalić jednocześnie wszystkie źródła światła w danym pomieszczeniu,
 • szynoprzewody 3 fazowe — pozwalają na stworzenie trzech niezależnych obwodów elektrycznych, a tym samym na swobodne zarządzanie punktami oświetleniowymi, czyli zapalenie jedynie wybranych źródeł światła, podczas gdy inne pozostają wyłączone.

Szynoprzewody trójfazowe wydają się najkorzystniejszym rozwiązaniem, ponieważ pozwalają oszczędzać energię elektryczną, a dodatkowo są bardziej wytrzymałe — znoszą większe obciążenia. Ich zaletą jest też możliwość budowania klimatycznej atmosfery we wnętrzu oświetlonym strefowo.

Szynoprzewody — komfortowe rozwiązania

Oprócz bardzo dużej wytrzymałości szynoprzewody posiadają wiele innych właściwości. Dzięki nim możemy wykorzystywać je na różnego rodzaju płaszczyznach.

 • Przewodzenie prądu do nawet 750 V.
 • Tworzenie instalacji jednofazowych i trójfazowych jednocześnie.
 • Różne wartości napięcia.
 • Dzielą się na:
  • niskonapięciowe (jednofazowe, DALI)
  • zasilane napięciem sieciowym.
 • Wiele form:
  • szynoprzewody sztywne,
  • szynoprzewody elastyczne.
 • Sterowanie DALI umożliwia komunikację z konkretnymi oprawami szyn.

Szynoprzewody w domu

W ostatnich czasach szynoprzewody zaczęły się pojawiać w gospodarstwach domowych na wielką skalę. Jest to świetna alternatywa dla tradycyjnych lamp. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz cieszyć się nowym i funkcjonalnym designem. Istnieją ciekawe aranżacje, z których można czerpać inspirację. To, co najbardziej komfortowe to z pewnością możliwość przesuwania lamp i zmiana kierunku padania światła. Jeśli chodzi o zwykły żyrandol- taka funkcja jest niemożliwa. Inaczej możesz ustawić kąt padania światła podczas kolacji niż w trakcie spotkania z przyjaciółmi. Dlatego tak często szynoprzewody można spoktać w salonie, czy kuchni.

Szynoprzewody możesz wykorzystać w każdym pomieszczeniu. Może to być łazienka, salon czy kuchnia. Sam decydujesz, gdzie będą zainstalowane. Montaż jest również bardzo prosty. Z pewnością możesz wykonać go sam. Warto skorzystać z nowych technologii i cieszyć się ogromnym komfortem w użytkowaniu.

Szynoprzewody natynkowe i podtynkowe

Szynoprzewody można podzielić nie tylko na warianty jedno- i trójfazowe, ale również na modele natynkowe i podtynkowe. W większości przypadków wybór pada na szynoprzewody natynkowe, które da się montować na sufitach murowanych i podwieszanych (z płyt kartonowo — gipsowych). Kiedy wolimy ukryć listwę oświetleniową, możemy wybrać jednak szynoprzewody wpuszczane, chowane za sufitem podwieszanym. W przypadku takich szynoprzewodów na suficie widoczna pozostaje tylko ramka szyn, a pozostałe elementy systemu są estetycznie zamaskowane.

Łączenie szynoprzewodów

Zanim przejdziemy do montażu szynoprzewodów, warto dowiedzieć się co nieco o ich łączeniu i dostępnych długościach. Najczęściej systemy szynowe dostępne są w czterech wariantach:

 • 1 m,
 • 1,5 m,
 • 2 m,
 • 3 m.

Pojedyncze szyny można łączyć ze sobą w linii prostej lub na skos i przycinać na dowolną długość. Nie da się jednak łączyć szynoprzewodów jednofazowych z trójfazowymi.

Jak montuje się szynoprzewody?

Szynoprzewody oświetleniowe można montować na suficie lub na ścianach. Co więcej, da się instalować je także w powietrzu, czyli podwieszone na metalowych linkach. Za pomocą łączników i rozgałęzień poszczególne szyny można zestawiać ze sobą w linii ciągłej, pod kątem prostym lub pod innym kątem w zależności od posiadanych łączników. Łączniki nastawne pozwalają łączyć szyny w zakresie od około 90 do nawet 270 stopni, a łączniki giętkie w pełnym zakresie (360 stopni). Na końcach szyn montuje się zaślepki szynoprzewodów, a w samej szynie spoty oświetleniowe — reflektory lub lampy na długich przewodach. Sam montaż szynoprzewodu na suficie jest banalnie prosty: wystarczy wkręcić kołki montażowe w sufit. Proces instalacji takiego systemu przebiega w kilku krokach:

 • Zakreślenie na suficie miejsc na otwory montażowe (ołówkiem),
 • Wywiercenie otworów zgodnie z własnym projektem,
 • Przykręcenie szyn na kołki i wkręty,
 • Montaż lamp,
 • Podłączenie zasilania.

I gotowe! Szynoprzewody oświetleniowe są więc bardzo proste w instalacji, a dodatkowo pozwalają na uzyskanie ciekawych i niezwykle nowoczesnych efektów aranżacyjnych w każdym wnętrzu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl