Skąd pochodzi nazwa kinkiet?

Spis treści

Właściwy wybór oświetlenie to warunek komfortu w przestrzeniach, w których przebywa się na co dzień. Dzięki temu można bezpiecznie poruszać się w przestrzeni domowej i wykonywać swoje codzienne czynności. Nowoczesne oświetlenie może być również ozdobą nadającą charakter wnętrzu. Takie właśnie są kinkiety, których historia sięga już kilkuset lat.

Kinkiet – historia nazwy

Kinkiet to słowo wywodzące się z języka francuskiego. „Quinket” odnosi się do lampy o specjalnej konstrukcji, którą można zawiesić bezpośrednio na ścianie. Jednak Quinquet to także nazwa francuskiego aptekarza, który postanowił ulepszyć obecny projekt lampy naftowej. Stało się to pod koniec XVIII wieku.

Za życia Antoine’a Quincket we Francji używano lamp naftowych. Używanie małego palnika odbywało się aby rozproszyć otaczającą ich ciemność i cieszyć się przynajmniej ułamkiem dnia. Co zrobił farmaceuta? Z boku świecznika dodał zbiornik paliwa i udoskonalił konstrukcję lampy, dodając żarówkę wyższej jakości, aby była jaśniejsza i dłuższa. Kinkiet otrzymał również praktyczną podstawę, co zdecydowanie poprawiło walory użytkowe.

Wkrótce potem na dużą skalę zaczęto produkować apteczną wersję kinkietu. W maju 1784 były zapalne podczas wystawiania sztuki Wesele Figara, której premiera w teatrze spotkała się z wielkim uznaniem. Wkrótce kinkiety zaczęły pojawiać się także w kawiarniach, hotelach oraz restauracjach. W ważnych miejscach stosowano elegancki wystrój wnętrz, gdzie kinkiet świetnie się odnajdował. Doceniono jednak również utylitarny charakter kinkietów, które nadal stosowano w pomieszczeniach z niskimi sufitami i wąskich korytarzach.

Warto jednak zauważyć, że choć nazwa kinkietu pochodzi od francuskiego aptekarza, to faktyczna koncepcja powstała na długo przed XVIII wiekiem. Specjalne oprawki przypominające świeczniki pojawiły się znacznie wcześniej. Dzięki nim można było oświetlić wnętrze lampami, świecami czy pochodniami. Świeczniki zwane kinkietami stanowiły dodatkowe źródło światła w salach zamkowych i były cenione zarówno ze względów praktycznych, jak i estetycznych. Świeczniki w tamtych czasach często pomagały zbudować wyjątkowy nastrój.

Współczesne zastosowanie kinkietów

Kinkiety są dziś stosowane praktycznie wszędzie, nie tylko w budynkach użyteczności publicznej. Używają ich obecnie wszyscy. Można je spotkać w hotelowych korytarzach i pokojach, na ścianach w restauracjach, w biurach, a także w domach prywatnych. Od lat wykorzystywane są jako oświetlenie w halach, gdzie skutecznie ułatwiają poruszanie się, a także sprawdzą się jako elementy dekoracyjne. Ze względu na swoją funkcjonalność i piękno można je ulokować niemal wszędzie: sypialnia, salon, gabinet lub w łazience. Okazuje się, że kinkiet może skutecznie zastąpić nie tylko główne światło, ale również lampy biurkowe i podłogowe. Dziś nie przypomina on już oryginalnych rozwiązań proponowanych wiele lat temu. Designerskie oświetlenie trafia w nasze gusta i wpisuje się w aktualne trendy.

Kinkiety stosowane są jednak nie tylko w domach, ale także w ogrodach i na elewacjach, gdzie odpowiednio dobrane podkreślają kształt budynku, oświetlają balkon, taras lub ogród. Odpowiedniej jakości lampy mogą przetrwać przeciwności związane z mrozem, śniegiem i deszczem.

Zobacz inne artykuły