Producenci
Oświetlenie zewnętrzne

Oświetlenie zewnętrzne

Ogród i podwórko, podobnie jak wnętrze domu, powinny być odpowiednio oświetlone. Oprócz oczywistych względów takich jak bezpieczeństwo i funkcjonalność, dużo do powiedzenia ma tutaj walor estetyczny. Jak zatem umiejscowić oświetlenie zewnętrzne i czym się kierować przy jego wyborze?

Oświetlenie ogrodu - od czego zacząć?

Dobrze dobrane oświetlenie zewnętrzne potrafi wydobyć piękno z ogrodu, jak również z potencjalnie surowych murów. Ponadto sprawia ono, że poruszanie się po posesji po zmroku jest po prostu bardziej komfortowe i bezpieczne. Tworzenie oświetlenia zewnętrznego powinno zacząć się od określenia preferencji oraz wyboru odpowiednich lamp. Obecnie na rynku dostępne są różnego rodzaju lampy ścienne, lampy podłogowe, sufitowe, wiszące i stojące do użytku zewnętrznego. To podstawowy i ogólny podział, w którym każda grupa rozgałęzia się na wiele różnorodnych form i stylów np. https://kultowelampy.pl/kategoria/lampy-zewnetrzne 

Wybór odpowiedniej lampy uzależniony jest od potrzeby, którą generuje posesja lub ogród - najbardziej powszechną jest konieczność zaznaczenia ścieżek i drogi do drzwi. W takim przypadku najlepiej sprawdzają się lampy stojące np. Alpa Cone 100. Jest to lampa do użytku zewnętrznego. Można postawić ją na twardej powierzchni np. chodniku. Istnieje również możliwość dokupienia kolca do wbijania w ziemię. Mleczna powierzchnia podświetlenia sprawia, że światło jest naturalne i nienachalne. Utworzenie ścieżki ze stojących lamp w efektywny i efektowny sposób rozjaśniają drogę do domu, nadając jej jednocześnie niepowtarzalnego klimatu i klasy. Dobrze jest, aby zewnętrzne lampy wykonane były z materiałów odpornych na odbarwienia i czynniki atmosferyczne. Warto również zwrócić uwagę czy produkt posiada klasę ochrony IP44 lub IP65. 

Skuteczne oświetlenie budynku

Podobnie jak oświetlenie ścieżek i ciągów komunikacyjnych na posesji jest również oświetlenie samego budynku. W przypadku dużych podwórek pozwala ono na określenie lokalizacji budynku, jak również podkreślenie jego konturów i stylistyki. Najbardziej popularną formą oświetlenia są lampy ścienne. Istnieje tu duży podział stylistyczny - od nowoczesnych form takich lampa naścienna z serii ANGOLUX SENSOR po bardziej industrialne takie jak np. Astro Calvi Wall czy Astro Homefield. Jeżeli ktoś posiada przestrzeń zewnętrzną, nad którą znajduje się sufit np. duży ganek, to może wybrać wiszącą lampę Astro Calvi Pendant. 

Przy dobieraniu oświetlenia należy dokonać wyboru, czy światło ma być punktowe, czy jednak rozchodzić się we wszystkich kierunkach. Jeżeli snop światła ma być skierowany na jeden punkt, to należy wybrać np. elewacyjną lampę FLAC BEAM LUB lampę podłogową Helia. 

Ważny jest styl?

Niegdyś mogłoby się wydawać, że zewnętrzna lampa jest niuansem, który ma pełnić jedynie swoją funkcję. Dziś nie będzie przesadą stwierdzenie, że lampy zewnętrzne to małe dzieła sztuki. Wykonane z kunsztem i starannością, skutecznie oświetlają zewnętrzną część domu, ale również same w sobie bardzo dobrze wyglądają. Zewnętrzne lampy powinny być wykonane z solidnego materiału (metalu lub aluminium) oraz odpowiednio zabezpieczone przed korozją i działaniem promieniowania UV. Posesje i domy są bardzo zróżnicowane, dlatego najczęściej sięga się po uniwersalne kolory - czerń, ciemna szarość, beż i biel. Odchodzi się również od lamp nabłyszczanych lub chromowanych. Na zewnątrz sprawdzają się stonowane, matowe powierzchnie i minimalistyczna, nowoczesna forma. Chodzi o to, aby lampa cieszyła oko, była gustowna, jednak by nie przytłaczała ogrodu czy elementów architektury. 

 

Artemide Tolomeo Micro Wall Czarny - Kinkiet ścienny
Artemide Tolomeo Micro Wall Czarny - Kinkiet ścienny
1 111,54 zł 833,66 zł
szt.
Artemide Tolomeo Micro Wall Aluminium - Kinkiet ścienny
Artemide Tolomeo Micro Wall Aluminium - Kinkiet ścienny
1 111,54 zł 833,66 zł
szt.
Artemide Tolomeo Micro Floor Black
Artemide Tolomeo Micro Floor Black
1 882,81 zł 1 412,11 zł
szt.
Artemide Tolomeo Micro Halo Lampka biurkowa
Artemide Tolomeo Micro Halo Lampka biurkowa
1 156,91 zł 867,68 zł
szt.
Artemide Tolomeo Wall Black Kinkiet Ścienny
Artemide Tolomeo Wall Black Kinkiet Ścienny
1 202,27 zł 901,70 zł
szt.
Artemide Choose Mega Floor Paper
Artemide Choose Mega Floor Paper
4 355,41 zł 3 266,56 zł
szt.
Artemide Tolomeo Micro Korpus Alu
Artemide Tolomeo Micro Korpus Alu
862,01 zł 646,51 zł
szt.
Artemide Tolomeo Alu Floor  Lampa Podłogowa
Artemide Tolomeo Alu Floor Lampa Podłogowa
2 472,60 zł 1 854,45 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl