Minimalistyczne wnętrze – jak dobrać oprawy oświetleniowe?

Spis treści

Współczesne aranżacje wnętrz w dużej mierze bazują na minimalizmie, który pozwala na zastosowanie prostych i funkcjonalnych rozwiązań niezależnie od wielkości danego pomieszczenia. Do tak zaprojektowanego wnętrza trzeba dobrać odpowiednią oprawę świetlną tak, aby wyglądała efektownie, a przy tym idealnie spełniała swoją funkcję. A na co warto zwrócić uwagę, zamawiając oświetlenie do minimalistycznego wnętrza?

Główne cechy minimalistycznego oświetlenia

Obecnie minimalizm jest bardzo modny i króluje zarówno w nowoczesnych apartamentach, jak i w starych kamienicach czy domach jednorodzinnych. Jeśli dana osoba chce stworzyć minimalistyczną oprawę świetlną, to powinna skupić się na takich aspektach jak:

  • proste geometryczne kształty
  • naturalne rozmieszczenie punktów świetlnych w pomieszczeniach
  • spójna instalacja świetlna w całym mieszkaniu lub domu
  • wydajne i ekologiczne rozwiązania

Podstawą minimalistycznej oprawy świetlnej musi być dobrze przygotowany projekt, na podstawie którego będzie można optymalnie rozmieścić wszystkie punkty świetlne. Ważne, aby poszczególnych źródeł światła nie było za dużo oraz, aby idealnie wpasowały się w wystrój wnętrza i nie tworzyły efektu przytłoczenia. W minimalistycznym stylu świetnie sprawdzą się gładkie klosze i żyrandole w prostych geometrycznych kształtach bez zbędnych ozdób i dodatków. Poza tym warto wybierać rozwiązania wydajne i ekologiczne, które pozwolą znacząco zmniejszyć rachunki za prąd i nie przeciążą instalacji elektrycznej.

Minimalistyczna lampa wisząca do salonu

W salonie często montuje się efektowny żyrandol, który ma podkreślić wyjątkowy charakter tego pomieszczenia. We wnętrzach urządzonych w stylu minimalistycznych również można zdecydować się na lampę wiszącą w salonie. Jednak w takim wypadku owa lampa powinna zachwycać prostotą formy oraz być wykonana ze stali lub ze szkła. Ciekawym rozwiązaniem w nowoczesnych pokojach dziennych będą lampy w postaci dużych żarówek zawieszonych na grubych sznurach. Funkcjonalny żyrandol może mieć także kształt koła, prostokąta lub kwadratu, a obecnie bardzo modne są również klosze bez wypełnienia w postaci samej metalowej ramy, wewnątrz której znajduje się żarówka.

Lampy stojące i kinkiety w minimalistycznym stylu

Minimalistyczna oprawa świetlna nie oznacza rezygnacji z dodatkowego oświetlenia, które można uzyskać przy użyciu lamp stojących i kinkietów. Wybierając tego typu oświetlenie punktowe najlepiej postawić na proste, surowe konstrukcje bez zbędnych ozdobników w kolorach takich jak:

  • czerń
  • biel
  • złoto
  • srebro
  • odcienie szarości

Minimalistyczne kinkiety mogą być montowane pionowo lub poziomo oraz mogą także przylegać do ściany lub od niej odstawać. Ważne, by dawały odpowiednią ilość światła i dobrze się komponowały z wystrojem danego wnętrza. Natomiast lampy stojące zazwyczaj są wysokie i cienkie i mogą posiadać metalowe lub drewniane nogi.

Panele LED w minimalistycznym wnętrzu

Szukając funkcjonalnej oprawy świetlnej do minimalistycznego wnętrza, warto rozważyć panele LED. Ten rodzaj oświetlenia umieszcza się na suficie. Sam panel jest płaski i nie rzuca się w oczy oraz daje bardzo przyjemne światło. Panele LED są energooszczędne i wydajne, przez co świetnie sprawdzą się zarówno w salonie, jak i w łazience czy kuchni.

Obecnie na rynku można znaleźć wiele ciekawych opraw świetlnych do minimalistycznych wnętrz. Dlatego wybierając optymalne oświetlenie, warto postawić na rozwiązania, które będą spójne z wystrojem wszystkich pomieszczeń, a jednocześnie będą także wygodne i intuicyjne w obsłudze. 

Zobacz inne artykuły