Astro Ava 200 Coastal kinkiet Astro Ava 200 Coastal kinkiet
Producent: Astro
Cena: 1 663,00 zł
szt.
zobacz więcej
Astro Ava 200 kinkiet  Astro Ava 200 kinkiet
Producent: Astro
Cena: 1 017,00 zł
szt.
zobacz więcej
Astro Ava 300 Coastal kinkiet  Astro Ava 300 Coastal kinkiet
Producent: Astro
Cena: 2 309,00 zł
szt.
zobacz więcej
Astro Ava 400 kinkiet   Astro Ava 400 kinkiet
Producent: Astro
Cena: 1 657,00 zł
szt.
zobacz więcej
Astro Bayville Single Spot kinkiet    Astro Bayville Single Spot kinkiet
Producent: Astro
Cena: 1 190,00 zł
zobacz więcej
Astro Bayville Twin Spot kinkiet    Astro Bayville Twin Spot kinkiet
Producent: Astro
Cena: 1 866,00 zł
zobacz więcej
Astro Box Lantern 270 kinkiet   Astro Box Lantern 270 kinkiet
Producent: Astro
Cena: 2 112,00 zł
szt.
zobacz więcej
Astro Box Lantern 350 kinkiet    Astro Box Lantern 350 kinkiet
Producent: Astro
Cena: 2 381,00 zł
szt.
zobacz więcej
Astro Box Lantern 450 kinkiet     Astro Box Lantern 450 kinkiet
Producent: Astro
Cena: 3 948,00 zł
szt.
zobacz więcej
Astro Bronte plafon   Astro Bronte plafon
Producent: Astro
Cena: 1 442,00 zł
szt.
zobacz więcej
Astro Calvi Wall 215 kinkiet  Astro Calvi Wall 215 kinkiet
Producent: Astro
Cena: 1 489,00 zł
zobacz więcej
Astro Calvi Wall 305 kinkiet  Astro Calvi Wall 305 kinkiet
Producent: Astro
Cena: 2 249,00 zł
szt.
zobacz więcej

Oświetlenie zewnętrzne

Oświetlenie zewnętrzne lub lampy zewnętrzne to szeroka kategoria źródeł światła wykorzystywanych na zewnątrz budynków. Są one niezwykle pomocne w oświetlaniu ścieżek, bram, mostów, ogrodu, czy samych budynków. Jest to niezbędny element każdego ogrodu, jeśli chcemy go odwiedzać wieczorową porą. Dobrze jest również zamontować lampy zewnętrzne w okolicy drzwi do domu, budynku firmy lub klatki bloku nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale wykorzystując również walory estetyczne.

Lampy zewnętrzne dzielą się między innymi ze względu na źródło zasilania, umiejscowienie czy rodzaj żarówek. Przed wyborem oświetlenia zalecane jest przemyślenie, gdzie lampa będzie umiejscowiona, czy jest tam dostęp do sieci elektrycznej i w jakich warunkach pogodowych będzie użytkowana. W razie wątpliwości możliwa jest konsultacja z ekspertem.

Oświetlenie ogrodu — od czego zacząć?

Dobrze dobrane oświetlenie zewnętrzne potrafi wydobyć piękno z ogrodu, jak również z potencjalnie surowych murów. Ponadto sprawia ono, że poruszanie się po posesji po zmroku jest po prostu bardziej komfortowe i bezpieczne. Tworzenie oświetlenia zewnętrznego powinno zacząć się od określenia preferencji oraz wyboru odpowiednich lamp. Obecnie na rynku dostępne są różnego rodzaju lampy ścienne, lampy podłogowe, sufitowe, wiszące i stojące do użytku zewnętrznego. To podstawowy i ogólny podział, w którym każda grupa rozgałęzia się na wiele różnorodnych form i stylów.

Wybór odpowiedniej lampy uzależniony jest od potrzeby, którą generuje posesja lub ogród — najbardziej powszechną jest konieczność zaznaczenia ścieżek i drogi do drzwi. W takim przypadku najlepiej sprawdzają się lampy stojące. Jest to lampa do użytku zewnętrznego. Można postawić ją na twardej powierzchni np. chodniku. Istnieje również możliwość dokupienia kolca do wbijania w ziemię.

Mleczna powierzchnia podświetlenia sprawia, że światło jest naturalne i nienachalne. Utworzenie ścieżki ze stojących lamp w efektywny i efektowny sposób rozjaśniają drogę do domu, nadając jej jednocześnie niepowtarzalnego klimatu i klasy. Dobrze jest, aby zewnętrzne lampy wykonane były z materiałów odpornych na odbarwienie i czynniki atmosferyczne. Warto również zwrócić uwagę czy produkt posiada klasę ochrony IP44 lub IP65.

Skuteczne oświetlenie budynku

Podobnie jak oświetlenie ścieżek i ciągów komunikacyjnych na posesji jest również oświetlenie samego budynku. W przypadku dużych podwórek pozwala ono na określenie lokalizacji budynku, jak również podkreślenie jego konturów i stylistyki. Najbardziej popularną formą oświetlenia są lampy ścienne. Istnieje tu duży podział stylistyczny — od nowoczesnych form po bardziej industrialne. Jeżeli ktoś posiada przestrzeń zewnętrzną, nad którą znajduje się sufit np. duży ganek, to może wybrać wiszącą lampę.

Przy dobieraniu oświetlenia należy dokonać wyboru, czy światło ma być punktowe, czy jednak rozchodzić się we wszystkich kierunkach. Jeżeli snop światła ma być skierowany na jeden punkt, to należy wybrać np. elewacyjną lampę lub lampę podłogową.

Źródło zasilania

Możemy wyróżnić przynajmniej trzy źródła zasilania lamp zewnętrznych: sieć najczęściej poprowadzona z wnętrza budynku, światło słoneczne, tak zwane lampy solarne, oraz baterie. Źródło prądu dobiera się ze względu na miejsce umiejscowienia lampy – w głębszych partiach ogrodu i bardziej niedostępnych przestrzeniach sprawdzą się lampy na baterie i lampy solarne, natomiast oświetlenie umiejscowione na ścianie budynku łatwo podłączymy do sieci.

Umiejscowienie

Nad tą kategorią lamp zewnętrznych należy zastanowić się, gdy istnieje już plan umiejscowienia danego oświetlenia. Na ścianach budynku lub muru często montowane są kinkiety, lub reflektory, te drugie sprawdzą się też na słupie lub na podłożu obok budynku czy innego obiektu, który mają oświetlać. Plafony i lampy wiszące umiejscawia się najczęściej pod sufitem – w tunelu, przejściu lub pod dachem osłaniającym wejście do budynku.

Rodzaj żarówek

Najbardziej popularnym obecnie źródłem światła w lampach zewnętrznych jest LED. Ma ono wiele zalet: nie nagrzewa się, ma długą żywotność i jest energooszczędne. W lampach znajdujących się poza budynkiem znaleźć można również standardowe żarówki, które natomiast umożliwiają zachowanie tradycyjnego kształtu lampy.

Ważny jest styl

Niegdyś mogłoby się wydawać, że zewnętrzna lampa jest niuansem, który ma pełnić jedynie swoją funkcję. Dziś nie będzie przesadą stwierdzenie, że lampy zewnętrzne to małe dzieła sztuki. Wykonane z kunsztem i starannością, skutecznie oświetlają zewnętrzną część domu, ale również same w sobie bardzo dobrze wyglądają. Zewnętrzne lampy powinny być wykonane z solidnego materiału (metalu lub aluminium) oraz odpowiednio zabezpieczone przed korozją i działaniem promieniowania UV. Posesje i domy są bardzo zróżnicowane, dlatego najczęściej sięga się po uniwersalne kolory — czerń, ciemna szarość, beż i biel. Odchodzi się również od lamp nabłyszczanych lub chromowanych. Na zewnątrz sprawdzają się stonowane, matowe powierzchnie i minimalistyczna, nowoczesna forma. Chodzi o to, aby lampa cieszyła oko, była gustowna, jednak by nie przytłaczała ogrodu czy elementów architektury.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl