Lampy w stylu rustykalnym – czym się wyróżniają

Spis treści

Styl rustykalny to trend, który łatwo odmalować w wyobraźni, ale trudno precyzyjnie zdefiniować. Gdy myślisz o rustykalnych dodatkach, wiesz mniej więcej o jakie przedmioty Ci chodzi, jednak masz trudność ze znalezieniem ich wspólnego mianownika. Nie ma w tym nic dziwnego, styl rustykalny doczekał się wielu odmian i przenika się swobodnie z innymi sposobami urządzania wnętrz. Chcąc uchwycić jego istotę, należy pamiętać że narodził się na przełomie XIX i XX wieku i nawiązuje do ówczesnego wystroju wiejskich gospodarstw. Jeśli szukasz do swojego pomieszczenia lampy w stylu rustykalnym, poznaj kilka podstawowych cech tego trendu, które nie pozwolą Ci się pomylić.

Lampy w stylu rustykalnym – jak je znaleźć?

W języku angielskim rustic oznacza wiejski i tym należy się kierować, szukając wyróżników tego stylu. Elementy dekoracyjne w stylu rustykalnym będą wykonane z naturalnych materiałów – przede wszystkim z drewna. Musi ono przypominać stare, spękane deski o widocznych słojach i szorstkiej fakturze. W przypadku lamp elementy drewniane często będą się łączyć z metalem, ale również stylizowanym na dotknięty zębem czasu. Im bardziej retro, tym lepiej. Lampa w stylu rustykalnym powinna być wyrazista i grać jedną z głównych ról na tle jasnych ścian i białych sufitów. Ponieważ celem tego trendu jest budowanie przytulnego klimatu wnętrza, zaliczymy tu też lampy z wiklinowymi kloszami oraz abażurami z jasnego płótna. Jeśli zastanawiasz się, czy dana lampa jest rustykalna, wyobraź ją sobie w tradycyjnym, wiejskim domu i zdecyduj, czy tam pasuje.

Odkryj różne odmiany stylu rustykalnego

W obrębie stylu rustykalnego możemy doszukać się pewnych odmian, które nawiązują do tradycji przytulnego domu na wsi w nieco odmienny sposób. Bliską nam, Polakom, interpretacją będzie styl dworkowy, który dąży do odtworzenia elementów wielkiego dworku w nowoczesnych wnętrzach. Jeśli chodzi o lampy, tu charakterystyczne będą nieco bardziej wyszukane i ozdobne motywy. Elementy metalowe będę się gięły w subtelnych zawijasach, a klosze lamp mogą być wykonane z mlecznego szkła, ozdobionego kwiatowym wzorem. W takich lapach częściej występuje kolor, gdyż oprawy mogą być stylizowane na miedź, a klosze ręcznie malowane. Styl dworkowy, zgodnie z definicją powinien być mniej siermiężny, a nieco bardziej dekoracyjny, wpasowujący się w szlachetne, staropolskie wnętrza.

Bardziej nowoczesną odmianę tej mody widać tam, gdzie styl rustykalny przenika się z loftowym, a nawet skandynawskim wystrojem wnętrz. To szalenie popularny trend na jasne i pełne światła pomieszczenia z wyrazistymi motywami starej cegły, metalu i oczywiście drewna. Dodatki w stylu rustykalnym mają tu cel ocieplenia wnętrza i zbudowania przytulnego klimatu. Rustykalne lampy będą zbudowane z solidnych drewnianych elementów o prostych formach i surowej strukturze. Sprawdzą się tu również żarówki zamknięte w metalowych klatkach, nawiązujące do zewnętrznych lamp miejskich lub dworcowych. Jeszcze bardziej charakterystycznymi dodatkami będą elementy nawiązujące do wnętrza starej stodoły, jak lampa wisząca w formie koła od wozu albo stojąca lampa naftowa.

Lampa sufitowa w stylu rustykalnym może znacznie różnić się formą, ale zdecydowanie powinny emitować ciepłe światło! Wybierając lampę, dobierz do niej koniecznie żarówki o temperaturze ciepłej bieli i mocy nie większej niż 3300 kelwinów. Efektem powinno być rozproszone światło, budujące przytulny nastrój. Najlepszym zastosowaniem dla rustykalnego wnętrza będzie wybór kilku lamp o niewielkim natężeniu miękkiego światła.

Zobacz inne artykuły