Lampy solarne – ekologiczne rozwiązanie do ogrodu i na taras

Spis treści

Zainteresowanie Polaków odnawialnymi źródłami energii znacznie wzrosło w ostatnich latach. Przejawia się to nie tylko w popularyzowaniu się instalacji fotowoltaicznych, które można zobaczyć na coraz większej liczbie polskich dachów, ale również prostszych rozwiązaniach niewymagających tak dużych nakładów finansowych na start. Mowa oczywiście o lampach solarnych, czyli oświetleniu zewnętrznym, które nie potrzebuje kabli, a energię pozyskuje ze światła słonecznego.

Oświetlenie solarne – jak pracują lampy bez kabli?

Lampy solarne są rozwiązaniem, na które chętnie decydują się zwolennicy ekologicznej energii i dbałości o środowisko naturalne. Tego rodzaju technologia pozwala bowiem czerpać zasilanie z natury, a konkretnie ze słońca, które stanowi w pełni odnawialne źródło energii. Lampa solarna wyposażona jest w specjalny panel fotowoltaiczny, który umożliwia przechwytywanie energii ze słońca i magazynowanie jej przy pomocy wbudowanego akumulatora. Ogniwo fotowoltaiczne, które jest podstawą w pozyskiwaniu energii z promieni słonecznych, znajduje się w górnej części lampy i jest skierowane bezpośrednio w niebo, by zapewnić systemowi maksymalną wydajność. Im większa powierzchnia ogniwa, tym lepsze będą parametry lampy.

Lampy solarne projektuje się w ten sposób, by pozyskiwały energię w dzień, a następnie oddawały ją w nocy w postaci oświetlenia. Powstaje zatem pytanie: skąd lampa solarna “wie”, kiedy jest ciemno? Odpowiada za to zaawansowany układ elektryczny, który rozpoznaje, kiedy do lampy dociera zmniejszona ilość światła. Dzięki temu ogród zyskuje inteligentne i ekologiczne oświetlenie wtedy, gdy jest to potrzebne, czyli wieczorem i w nocy.

Jakie zalety posiadają lampy solarne?

Lampy solarne mają bardzo wiele atutów – nie wszystkie z nich są oczywiste. Do tych, które przychodzą na myśl właściwie natychmiast, należy zaliczyć:

  • zmniejszenie rachunków za prąd – lampy solarne pozyskują darmową energię ze słońca, co w dobie wysokich cen prądu jest niezwykle ekonomiczne
  • brak kabli – lampy solarne nie wymagają podłączania żadnych przewodów i przygotowywania instalacji
  • estetyczny wygląd – solarne słupki świetlne pasują do każdej stylistyki, zarówno tej nowoczesnej, jak i bardzo klasycznej
  • prostotę montażu, która nie wymaga daleko posuniętych prac i przekopywania działki

To jednak nie wszystko. Należy wziąć pod uwagę niezależność nowoczesnych lamp solarnych ogrodowych od zewnętrznych dostawców energii. Lampy będą świecić nawet wówczas, gdy na posesji zabraknie prądu. Zapewnia to zwiększone bezpieczeństwo poruszania się po ogrodzie po zmroku.

Czym się kierować, kupując lampy solarne?

Prócz oczywistych kwestii, takich jak wielkość, cena i estetyka, należy zainteresować się również parametrami technicznymi lamp solarnych, które mają uświetnić oprawę oświetleniową ogrodu lub tarasu. Dobrze wziąć pod uwagę takie dane, jak pojemność akumulatora lampy solarnej (im większa, tym lepiej) oraz klasa szczelności. To od niej w dużej mierze zależy to, do jakich miejsc i zastosowań odpowiednia będzie dana lampa. Im wyższa klasa szczelności, tym bardziej ekstremalne warunki atmosferyczne będzie w stanie znieść lampa solarna. Najbardziej uniwersalną klasą szczelności będzie IP65, która uchroni lampę nie tylko przed pyłem i deszczem, ale również przed intensywnymi ulewami. Jeśli lampa solarna posiada klasę niższą niż IP44, powinna być stosowana tylko pod zadaszeniem (np. w domu, na tarasie), ponieważ taki produkt nie jest przystosowany do wystawiania na bezpośrednie działanie wody.

Analizując wszystkie zalety, jakie posiadają solarne lampy bez kabli, łatwo dojść do wniosku, że jest to rozsądne i bardzo ekonomiczne rozwiązanie do oświetlenia posesji. Warto się nim zainteresować, zwłaszcza w dobie podwyżek cen energii.

Zobacz inne artykuły