Producenci
Jak kształt osłony wpływa na kąt padania światła?

Jak kształt osłony wpływa na kąt padania światła?

Projektowania oświetlenia w pomieszczeniach nie należy ograniczać wyłącznie do wybrania oraz zaplanowania opraw oświetleniowych. Istotne znaczenie ma także sposób emitowania światła, który determinuje atmosferę oraz nastrój panujące w pomieszczeniu. Od zastosowania właściwego oświetlenia w dużym stopniu zależna będzie nasza produktywność, wydajność, jak i samopoczucie. Jak kształt osłony może wpływać na kąt padania światła? Na to pytanie, postaramy się udzielić odpowiedzi poniżej.

Oprawa o nieprzezroczystej, emaliowanej osłonie i mlecznym, otwartym od dołu kloszu

Takie cechy odpowiadają lampom powstałym z tworzywa sztucznego oraz metalu albo szkła otaczającego źródło światła. Metalowa oprawa mająca szklistą emaliowaną powierzchnię, osłania wbudowaną na stałe żarówkę. Użycie dodatkowej białej zasłony sprawi, iż światło będzie się wydobywało tylko w kierunku dołu, niemniej jednak dzięki mlecznej barwie okrycia jest bardziej rozproszone, jak i delikatniejsze.

Oprawa o nieprzezroczystym, emaliowanym odbłyśniku talerzowym

Lampy tego rodzaju odznaczają się prostą budową czaszy o rozszerzającym się do dołu kształcie. Za sprawą znajdującej się na ich powierzchni emalii, powłoka jest szklista, co wzmacnia świetlny efekt. Wykorzystany podczas budowy nieprzezroczysty metal sprawi, iż światło będzie mocno ukierunkowane w ku dołowi. Oświetlenie tego rodzaju zapewni bezpośredni oraz mocny strumień.

Oprawa sufitowa z półmatowym albo mlecznym kloszem 

Lampami, które idealnie spełniają te wymagania są plafony. Wykonuje się je ze szkła mającego kolor opalu albo ze sztucznego, białego materiału. Oświetlenie tego typu działa niczym dyfuzor dając delikatnie rozpraszające się światło, które wypełnia równomiernie przestrzeń.

Oprawa z nieprzezroczystym, skośnym, wewnątrz emaliowanym albo lustrzanym kloszu

Taki rodzaj opraw charakteryzuje lampy typu reflektor. Materiałem, z którego się je wykonuje jest nierzadko metal mający szklistą powierzchnię, która wzmacnia świetlny strumień. W tej sytuacji iluminacja będzie regulowana i to od posiadacza zależy, jaki zechce wybrać kąt padania.

Oprawa zwieszakowa z kulistym kloszem 

Jest ona charakterystyczna dla lamp wiszących mających zamkniętą formę kuli. Jej sferyczne kształty sprawiają, iż światło może się wydobywać w każdym kierunku. W stosunku do koloru oraz materiału wykończenia zależna jest jego intensywność. 

Oprawa zwieszakowa o odbłyśniku otwartym u dołu, półprzezroczystym 

Cechy te to doskonały opis dla lamp wiszących, które powstają nieprzezroczystego, sztucznego tworzywa albo z matowego szkła. Brak powierzchni emaliowanej sprawi, iż odbicie światła nie będzie tak silne, jak w wypadku konstrukcji metalowych. Powstający dzięki temu strumień, pomimo iż jest bezpośredni i kierunkowy, jest delikatniejszy oraz słabszy.

 

Oprawa zwieszakowa o odbłyśniku otwartym od góry, nieprzezroczystym

Takiemu rodzajowi opraw odpowiadać będą lampy zrobione z metalu, mające kształt misy, zamknięte na dole, zaś otwarte u góry. Ten typ budowy emituje pośredni strumień świetlny. Jego natężenie oraz moc są mniejsze, zatem nie oślepia i rozchodzi się równomiernie.

Oprawa zwieszakowa o odbłyśniku otwartym od góry, półprzezroczystym

Lampy tego typu mogą zapewniać mieszane światło. Otwarta góra, jest w stanie zapewniać mocny strumień skierowany na sufit. Obijające się od niego światło, nie ma już tak silnego blasku, zatem do czynienia mamy z pośrednim światłem. Półprzezroczysty dół, pod postacią barwionego albo matowego szkła czy sztucznego tworzywa, zapewni strumień średnio intensywnego, bezpośredniego światła.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl