Producenci
Promocje
Foscarini Birdie 3 Lampa Wisząca 2210083 10
Foscarini Birdie 3 Lampa Wisząca 2210083 10

3 861,25 zł

Cena regularna: 4 197,01 zł

Foscarini Spokes 2 Midi Lampa Wisząca 2640272-20
Foscarini Spokes 2 Midi Lampa Wisząca 2640272-20

5 349,07 zł

Cena regularna: 5 781,49 zł

Foscarini Twiggy LED Lampa Podłogowa 159003L1 67
Foscarini Twiggy LED Lampa Podłogowa 159003L1 67

8 153,29 zł

Cena regularna: 8 862,27 zł

Lampy w stylu Industrialnym

Artemide Tolomeo Alu LED Artemide Tolomeo Alu LED
Producent: Artemide
Cena: 1 330,45 zł
szt.
zobacz więcej

Styl industrialny narodził się w wyniku recesji, która miała miejsce w latach 50 w USA. Powstał w wyniku potrzeby zagospodarowania opustoszałych w wyniku zmian gospodarczych budynków przemysłowych. Dziś jest synonimem dobrego gustu i smaku, co odzwierciedla wszechobecna moda na industrializm. Czym dokładnie charakteryzuje się ten styl? Dlaczego lampy industrialne oraz wszelkie inne tak się w niego wpisują?

Charakterystyczne cechy stylu industrialnego

Styl industrialny jest niezwykle charakterystyczny. Do Polski zawitał w latach 90 i w dalszym ciągu nie traci na popularności. Można go opisać za pomocą kilku cech, którymi powinno charakteryzować się każde wnętrze industrialne.

Przestrzeń

Jedną z najważniejszych rzeczy w tym stylu jest duża wolna przestrzeń. Wykorzystywane budynki przemysłowe charakteryzowały się ogromną przestrzenią, którą nie sposób było zagospodarować. Wnętrza w industrializmie powinny charakteryzować się otwartą przestrzenią oraz brakiem ścian działowych. Otwarta kuchnia połączona z salonem to ogólnie przyjęty standard. Zastosowanie odpowiedniego światła w postaci lampy do salonu oraz lampy podłogowej optycznie powiększy tą przestrzeń.

Surowość i stonowane kolory

Nawiązując do budynków przemysłowych styl industrialny lubi surowe wykończenie, albo nawet częściowy brak wykończenia. Czerwona cegła, szary beton czy nity - to wszystko idealnie wpisuje się w zamysł tego stylu. Oczywiście nie można zapomnieć o kolorystyce wnętrz, która powinna być zdominowana przez beże, biel oraz szarość. Ściany można zaaranżować na bardzo wiele sposobów, począwszy od bielu która optycznie powiększy przestrzeń skończywszy na szarości, która nada niepowtarzalny charakter. Zastosowanie betonowej lub drewnianej podłogi tylko wzmocni ten efekt. Kupując dla przykładu lampy industrialne lub lampy do sypialni należy koniecznie zwrócić uwagę na ich kolor. Zaskakująco dobrze radzą sobie te w kolorze czarnym, ponieważ nadają ciekawego akcentu, a z racji swoich gabarytów nie ograniczają i nie dominują przestrzeni.

Duże nieosłonięte okna

Równie istotne są duże nieosłonięte okna. W budynkach przemysłowych dbano o odpowiedni dopływ światła, aby fabryki mogły pracować jak najdłużej w ciągu dnia. Wnętrza w stylu industrialnym powinny dysponować dużymi oknami, które można ewentualnie zasłonić przy użyciu rolet - najlepiej metalowych. Jeżeli nie ma takiej możliwości to można się wspomagać sztucznym oświetlaniem, takim jak na przykład lampa industrialna czy lampa warsztatowa.

Meble z duszą

Warto poruszyć temat mebli, generalnie rzecz biorąc styl industrialny uwielbia historię. Zużyte meble, które wyglądają jakby były używane od wielu lat nadają wnętrzu niepowtarzalny charakter. W ich poszukiwaniu można odwiedzić sklepy ze starociami, czasami można w nich znaleźć prawdziwe perełki. Wybierając konkretny mebel koniecznie zwróć uwagę na jego rozmiar - duże wnętrza sprawią, że małe meble będą wyglądały na miniaturowe, a tego chcemy oczywiście uniknąć. Nierzadko można znaleźć stare lampy stojące lub lampy podłogowe, które w takich sklepach są dużo tańsze, niż normalnie.

Styl industrialny - oświetlenie

W stylu industrialnym ogromną rolę odgrywa oświetlenie. Jeżeli nie istnieje możliwość dostarczenia wystarczającej ilości naturalnego światła, to z pomocą przychodzą wszelkiego rodzaju lampy do salonu, lampy sufitowe, lampy podłogowe i inne. Dobrym pomysłem może być również lampa stojąca czy też lampa do sypialni. Skąd wynika ten nacisk na oświetlenie? To bardzo proste, fabryki w okresie industrializmu starały się jak najdłuższej zachować ciągłość produkcji, dlatego instalowano ogromne systemy oświetleniowe, w postaci na przykład lamp sufitowych. Pozwalały one na pracę 24 godziny na dobę, dlatego właśnie oświetlenie jest tak istotne we wnętrzach industrialnych. Duże metalowe lampy sufitowe industrialne sprawdzają się wręcz idealnie we wnętrza w takim stylu.

Styl industrialny - akcesoria

Projektując wnętrze w stylu industrialnym warto ograniczyć się w wyborze dodatków do absolutnego minimum. Minimalizm i pozostawienie niezagospodarowanej przestrzeni to coś, co w tym wypadku chcemy osiągnąć. To nie znaczy jednak, że musimy zrezygnować ze wszystkich akcesoriów. Stare maszyny do szycia, zegary, urządzenia produkcyjne, lampa warsztatowa - to wszystko bardzo zgrabnie komponuje się z zamysłem wnętrza. Nie można jednak z nimi przesadzić, zdecydowanie lepiej mieć za mało dodatków niż za dużo. Przy zastosowaniu zbyt dużej ilości takich dodatków można uzyskać wrażenie graciarni, a tego zdecydowanie należy się wystrzegać.

Oczywiście możemy połączyć potrzebę doświetlenia wnętrza oraz potrzebę wprowadzenia dodatkowych akcesoriów w ramach zakupu lampy do salonu, lampy do sypialni, czy lampy stojącej. Nie dość, że spełnią swoją role praktyczną to nieco wypełnią przestrzeń i sprawią, że nie będzie ona zbyt pusta. Osiągnięcie złotej równowagi w dużej wolnej przestrzeni i odpowiedniej ilości mebli oraz dodatków jest trudne to prawda - jednak efekt końcowy całkowicie wynagrodzi tą pracę.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl