Jak oświetlić mały pokój?

Spis treści

Oświetlenie małego pokoju stanowi wyzwanie. Odpowiednie zaplanowanie oświetlenia, może uczynić z małego pokoju przytulną i funkcjonalną przestrzeń. W tym artykule omówimy jak dobrze dobrane oświetlenie może wpłynąć na małą przestrzeń.

Dlaczego oświetlenie ma znaczenie w małych pomieszczeniach

Małe pokoje często mają problem z naturalnym światłem. Sprawia to, że jest w nich ciemno. Odpowiednie oświetlenie małego pokoju dziennego sprawi, że ciemna przestrzeń pozwoli na korzystanie z niej w pełni. Światło może podkreślić walory estetyczne małego pokoju, takie jak dekoracje, czy meble. Dobre światło pozwoli nam zarówno na pracę, jak i odpoczynek. Nawet z małą ilością naturalnego światła.

Wybór rodzaju oświetlenia

Wybierając oświetlenie do pokoju, warto zapoznać się z typami oświetlenia, które są dostępne na rynku. Różne typy oświetlenia pasują do różnych przestrzeni. Wśród najpopularniejszych typów oświetlenia możemy wyróżnić:

Oświetlenie ogólne

Oświetlenie ogólne jest głównym oświetleniem w pokoju. Najczęściej jest to lampa sufitowa lub żyrandol, zapewniający pełne oświetlenie pomieszczenia w dzień, jak i w nocy.

Oświetlenie zadań

Oświetlenie zadaniowe jest takim oświetleniem, które pozwala nam na wykonywanie czynności w danym pomieszczeniu. Jeśli w danym pokoju chcemy czytać książkę, warto wyposażyć się w lampkę do czytania. Jeśli zaś pokój ma być przeznaczony do pracy, postawmy na lampkę biurkową. Taka lampka idealnie oświetli nasze biurko. Jeśli zaś małym pokojem jest nasza sypialnia, to powinniśmy wyposażyć się w lampki nocne.

Oświetlenie dekoracyjne

Oświetlenie dekoracyjne, nie rozświetlaj całego naszego pomieszczenia. Nie jest też to oświetlenie do pracy, czy nauki. Jest to źródło światła mające na celu udekorować nasz pokój. Mogą to być kinkiety oświetlające obrazy. Mogą to również być lampki na sznurku z widocznym żarnikiem. Takie źródło światła nie pozwoli nam na pracę. Sprawi również, że w pokoju będzie miło i przytulnie.

Równomierne rozprowadzenie światła

Umiejscowienie źródeł światła powinno powodować równomierne rozprowadzenie światła po całym pomieszczeniu. Unikaj kontrastów między oświetlonymi i zacienionymi przestrzeniami. By stworzyć przyjemne otoczenie, światło powinno równomiernie pokrywać całą przestrzeń naszego pomieszczenia.

Oświetlenie do czytania i pracy

Mały pokój często przeznaczamy na biuro lub miejsce do pracy i nauki. Zadbaj o to by przestrzeń, przy której pracujesz, była odpowiednio oświetlona. Idealnie do tego nadają się lampki biurkowe, które oświetla w dobry sposób przestrzeń naszej pracy i nauki. Praca przy słabym świetle dużo bardziej męczy oczy i może spowodować lub pogłębić wadę wzroku. Dbając o oświetlenie biurka przy pomocy lamp biurkowych, dbasz również o swój wzrok.

Oświetlenie kuchenne

Jeśli mamy małą kuchnię, zdecydowanie musimy unikać wszystkich zbędnych elementów, które ograniczą nam przestrzeń roboczą. Nie wchodzą w grę lampy podłogowe ani stojące na blatach. Kinkiety w małych kuchniach również nie są wskazane. Miejsce na ścianach powinno być przeznaczone na szafki wiszące. Co więc wybrać? Z pomocą na pewno przychodzą spoty sufitowe wpuszczane. Te sufitowe oczka nie ograniczą naszej przestrzeni na ścianach i na blatach roboczych. Dobrze oświetlą całą przestrzeń. W przeciwieństwie do lamp wiszących nie zablokują możliwości otwarcia szafek wiszących.

Oświetlenie akcentowe

Oświetlenie akcentowe powinno być dodatkiem. Dzięki niemu podświetlisz ozdoby pokoju, obrazy lub inne ważne dla Ciebie przedmioty. Takie oświetlenie pomoże w nadaniu charakteru do wnętrza, eksponując ważne dla nas rzeczy. Takie oświetlenie sprawi, że wnętrze stanie się przyjemniejsze do spędzania w nim czasu.

Regulacja natężenia światła

Mały pokój niestety nie pozwala na zastosowanie wielu konfiguracji oświetlenia. Z pomocą przyjdzie możliwość regulacji natężenia światła przy pomocy ściemniacza. To rozwiązanie daje możliwość regulacji natężenia światła w zależności o aktualnego zapotrzebowania. Możemy użyć jednego źródła światła jako oświetlenia ogólnego, do pracy, a pod koniec dnia jako akcentowego, nadającego nastroju we wnętrzu.

Wybór materiałów odbijających światło

Dzięki materiałom odbijających światło, pokój wizualnie może się powiększyć. Stosuj w takich pokojach jasne barwy i lustra. W takim wnętrzu odczucie wielkości się zmniejsza. Ciemne wnętrze, zwłaszcza małe może okazać się przytłaczające, a przebywanie w nim nie będzie najprzyjemniejsze.

Wykorzystanie technologii LED

Wykorzystaj oświetlenie w technologii LED. Obecne na rynku rozwiązania taśm LED, czy energooszczędnych źródeł światła zasilanych bateryjnie, pozwoli doświetlić małą przestrzeń. Zamontuj taśmy LED w szafkach, czy półkach. Oświetlenie LED to idealny przykład oświetlenia akcentowego, które nie jest głównym źródłem świata w naszym pokoju, a jedynie dodaje nastroju.

Podsumowanie

Odpowiednie dobrane oświetlenie do małego pokoju to podstawa. Stawiają na oświetlenie przeznaczone do tego, co zamierzasz w tym pokoju robić. Używaj dużo elementów oświetlenia akcentowego. Pamiętaj, że stosując jasne barwy ścian i dodatki takie jak lustra, sprawiasz, że przestrzeń wizualnie się powiększa. Nawet małe pokoje bez dostępu do światła naturalnego mogą być idealną przestrzenią do pracy, snu, czy spędzania czasu wolnego.

Zobacz inne artykuły