Producenci
Czym jest etykieta energetyczna i jak ją czytać?

Czym jest etykieta energetyczna i jak ją czytać?

Zużycie energii elektrycznej jest jednym z kluczowych aspektów, branych pod uwagę podczas zakupu sprzętu AGD. Na podstawie szeregu dyrektyw i rozporządzeń, Unia Europejska zdecydowała się na wprowadzenie etykiety energetycznej, pozwalającej na swobodne porównywanie urządzeń między sobą. Na wspomniany dokument składają się jednak informacje nie zawsze zrozumiałe dla konsumenta. Czym jest etykieta energetyczna i jak ją czytać?

Klasa energetyczna - podstawowe informacje

Omawiając tzw. Energy Label, w pierwszej kolejności należy przedstawić pojęcie klasy energetycznej. Wspomniany parametr przedstawia energooszczędność danego sprzętu AGD, przekładająca się na niższe zużycie określonych zasobów. Klasa energetyczna określana jest na podstawie ilości prądu bądź wody niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania urządzenia.

Wyższa klasa energetyczna sprzętu przekłada się na zwielokrotnioną oszczędność zasobów. Zgodnie z unijnymi dyrektywami, wspomnianą klasyfikacją są objęte takie urządzenia jak:

  • telewizory
  • pralki i suszarki do ubrań
  • zmywarki
  • lodówki i zamrażarki
  • odkurzacze
  • klimatyzatory
  • kuchenki, piekarniki i okapy
  • żarówki

Czym jest etykieta energetyczna?

Etykieta energetyczna stanowi podstawowy dokument informacyjny, dołączany do zakupionego sprzętu gospodarstwa domowego. Niesie on ze sobą informację o zużyciu energii, pozwalając tym samym na ocenę i porównanie poszczególnych modelów miedzy sobą.

Etykieta energetyczna złożona jest z następujących informacji:

  • marka i nazwa modelu
  • określona klasa energetyczna
  • zużycie energii elektrycznej w kW
  • zużycie prądu powiązane ze specyficznymi funkcjami sprzętu
  • szczegółowe informacje techniczne, określone przez symbole i piktogramy

Podstawową informacją na etykiecie energetycznym jest Energy Label, wyrażona literami od A do G. Przedstawiona klasa jest dodatkowo zobrazowana kolorystycznie. Zielony odcień związany jest z najwyższą efektywnością, z kolei czerwony odpowiada za mniej optymalną wydajność.

Z etykiety energetycznej można również odczytać informację o poziomie emitowanego hałasu. Wspomniana wartość wyrażona jest w decybelach. Emisja hałasu jest również określana przez klasy od A (sprzęt najcichszy) do D (sprzęt najgłośniejszy).

Do szczegółowych informacji technicznych podawanych na etykiecie należy m.in. pojemność robocza urządzenia, pozwalająca na usprawnioną ocenę gabarytów urządzenia.

Nowe klasy energetyczne na etykietach

Ciągły postęp technologiczny i rozwijająca się energooszczędność sprzętu AGD skłoniła Unię Europejską do zmianę dotychczasowego formatu etykiet. Nowe klasy energetyczne są pozbawione popularnych plusów, usprawniając tym samym przejrzystość w oczach konsumenta.

Klasa A zarezerwowana została dla najbardziej zaawansowanych sprzętów, gwarantujących szczególne możliwości pod kątem oszczędności energii. Wraz ze zmianą etykiet dodane zostały również nowe piktogramy. Należą do nich m.in. klasa efektywności wirowania pralki, ilość wody potrzebna do pojedynczego cyklu prania bądź efektywność energetyczna telewizora w trybie HDR.

Wprowadzone zmiany zwiększają świadomość ekologiczną konsumentów, skłaniając tym samym do przemyślanych zakupów.

Kod QR na etykiecie energetycznej

Wszystkie nowe etykiety energetyczne posiadają spersonalizowany kod QR. Umieszczone symbole kierują do internetowej karty sprzętu zarejestrowanego w bazie EPREL. Witryna urządzenia zawiera dodatkowe informacje na temat oszczędności energetycznej, stanowiące wskazówkę dla ewentualnych zakupów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl