Szukaj

Oświetlenie wpuszczane , Oświetlenie wpuszczane Halogenowe

Oświetlenie wpuszczane , Oświetlenie wpuszczane Halogenowe

Niezależnie od tego, jak je nazwiesz - oświetlenie wpuszczane, downlighting, pot lighting czy can lighting - w ostatnich latach zyskuje ono coraz większą popularność. I nie bez powodu - łatwo je połączyć z innymi rodzajami oświetlenia, aby stworzyć warstwowy wygląd, a także pomaga dodać nastroju do każdego pomieszczenia.

Oświetlenie wpuszczane jest niezwykle uniwersalną opcją oświetleniową, która może pomóc Ci stworzyć dobrze oświetloną przestrzeń w Twoim domu, ale łatwo jest też zrobić to źle, zwłaszcza jeśli nie zamierzasz szukać pomocy u profesjonalisty, takiego jak złota rączka lub elektryk, lub zrobić trochę bardziej zaawansowanego planowania na własną rękę. Czym więc dokładnie jest oświetlenie wpuszczane i jak możesz sprawić, by działało? Jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci odpowiedzieć na te pytania i nie tylko:

Co to jest oświetlenie wpuszczane?

Oprawy oświetleniowe wpuszczane to te okrągłe otwory, najczęściej spotykane w sufitach, które mieszczą źródło oświetlenia. W przeciwieństwie do żyrandoli, lamp wiszących lub podtynkowych, które są zaprojektowane tak, aby były widoczne, lampy wpuszczane zapewniają światło bez widocznego mocowania.

Ten styl oświetlenia ma wiele różnych zastosowań, zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i komercyjnych, i może być używany do oświetlenia otoczenia, zadań i akcentów. Ponieważ jest eleganckie i łatwe do ukrycia, oświetlenie wpuszczane jest idealnym wyborem dla miejsc z ograniczoną ilością miejsca na oprawy wiszące. Jest to również popularny wybór do szaf, kuchni, salonów, a ostatnio również do oświetlenia zewnętrznego.

Oprawa wpuszczana składa się z trzech elementów:

- Rama - rama montażowa umieszczona pomiędzy legarami, aby zabezpieczyć światło w suficie.

- Obudowa - cylindryczna metalowa puszka, która mieści żarówkę i inne części oprawy, ukrywając je w suficie. Stąd pochodzi określenie "lampa w puszce". Obudowy są dostępne w wielu różnych rozmiarach, aby pomieścić różne typy oświetlenia.

- Listwa ozdobna - najbardziej widoczna część oprawy, listwa jest umieszczona w obudowie i wpływa na ogólny wygląd oprawy oraz jakość światła. Są one wykonane z różnych materiałów i w różnych kolorach. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o obudowie i wykończeniu.

PRO TIP: Nie używaj opraw wpuszczanych nad lustrami. Ponieważ są one tak kierunkowe w naturze, świecą bezpośrednio na głowę i zazwyczaj tworzą niepochlebne cienie.

Jak wybrać oświetlenie wpuszczane

Po podjęciu decyzji, dlaczego, jak i gdzie chcesz mieć oświetlenie wpuszczane, istnieje wiele rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy dokonywaniu wyboru, w tym:

- Co chcesz oświetlić

- Jaki rozmiar oprawy i typ obudowy chcesz uzyskać

- Czy chcesz mieć światło rozproszone czy punktowe

- Typ żarówki

- Trim

Ale zanim rozważysz którąkolwiek z tych rzeczy, Twoim pierwszym i najważniejszym zmartwieniem powinno być bezpieczeństwo. Istnieją dwie rzeczy, o których należy myśleć, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i oświetlenie wpuszczane:

Oprawy. Oprawy oświetlenia wpuszczanego powinny być kompatybilne z izolacją, czyli hermetyczne.

Oprawy kompatybilne z izolacją (IC) lub hermetyczne (IP)

IP jest to skrót od nazwy „Index of Protection”, czyli w tłumaczeniu „stopień ochrony”, z kolei cyfry mówią o tym przed czym stopień ochrony konkretnej rzeczy nas chroni. Pierwsza cyfra wskazuje na ciała stałe, z kolei druga na ciecze.

Oryginalna puszka oświetleniowa była niewiarygodnie nieefektywna. Nieuszczelnione i nie mogły być pokryte izolacją ze względu na ryzyko pożaru, często można było stwierdzić kto w sąsiedztwie miał wpuszczane oprawy oświetleniowe, ponieważ uciekające ciepło tworzyło zapory lodowe lub okrągłe plamy stopionego śniegu na ich dachach w zimie. Aby zwalczyć ten problem, producenci opracowali oprawy kompatybilne z izolacją (IC) i hermetyczne (IP).

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, jest tylko jedno pytanie, które należy sobie zadać - czy sufit jest izolowany? Jeśli odpowiedź brzmi "tak", potrzebny będzie hermetyczny pochłaniacz o klasie IC. Jeśli nie, można zdecydować się na pochłaniacz bez klasyfikacji IC. Oto różnica:

- Insulation Compatible (IC) oznacza, że jest to bezpieczne dla puszki obudowy, aby być w bezpośrednim kontakcie z izolacją. Twoje oświetlenie wpuszczane musi być kompatybilne z IC, jeśli będzie w kontakcie z izolacją, w przeciwnym razie może to być zagrożenie pożarowe.

- Nie-IC ocenione oprawy muszą być chronione przez pokrywę, która utrzymuje izolację co najmniej trzy cale od obudowy, i są zwykle używane tylko wtedy, gdy jest inny poziom wykończonych pomieszczeń powyżej sufitu są one zainstalowane w.

- Oprawy hermetyczne (IP) są szczególnie ważne, jeśli lampy są instalowane na ostatnim piętrze lub na suficie, który łączy się bezpośrednio z dachem. Oprawy IP utrzymują ciepłe powietrze generowane przez żarówkę z dala od przepływu przez oprawę i na zewnątrz dachu, zmniejszając straty i oszczędzając pieniądze na rachunkach za energię.
Oprawy wpuszczane są okablowane, co oznacza, że wymagają wiedzy i umiejętności profesjonalnego elektryka do ich zainstalowania. Licencjonowani profesjonaliści mogą pomóc poprowadzić projekt oświetlenia w oparciu o to, co jest możliwe dla Twojego domu i co chcesz w drodze pozorów.

To, ile wpuszczanych opraw może pomieścić twój pokój, zależy w dużej mierze od maksymalnej mocy wybranych opraw. Obwód jest w stanie przenieść tylko tyle mocy, więc kompromis pomiędzy liczbą i typem opraw, jak również typem żarówek, musi zostać osiągnięty. Żarówki LED są doskonałym wyborem dla opraw wpuszczanych, ponieważ mają bardzo niską moc, co pozwala na włączenie większej liczby opraw o niższej mocy, które nadal będą w stanie zasilać żarówki:

Po uwzględnieniu tego, co jest wykonalne, musisz rozważyć, co wygląda dobrze i co będzie pasować do Twoich celów. Kąt wiązki światła wybranych żarówek jest kluczem do osiągnięcia pożądanego wyglądu:

- Wąski kąt wiązki zapewni skoncentrowane światło punktowe i kałuże światła.

- Szeroki kąt wiązki oferuje większą, bardziej rozproszoną wiązkę, zapewniając nieprzerwane oświetlenie otoczenia z niewielką ilością cieni lub bez cieni.

Jeśli nadal nie jesteś pewien, dobrą ogólną zasadą, o której należy pamiętać, jest to, że odległość między światłami powinna wynosić połowę wysokości sufitu.

Wybór obudowy i wykończenia

Teraz nadchodzi część zabawy - wybór estetyki lampy. Oprawa oświetleniowa do zabudowy składa się z dwóch głównych części:

- Obudowa - metalowa puszka lub "rough-in". Obejmuje ona ramę montażową i pręty.

- Trim - najbardziej widoczna część oprawy wpuszczanej, pełniąca funkcję dekoracyjną, którą można nabyć w różnych kolorach i z różnych materiałów.

Elementy te muszą być rozpatrywane jednocześnie, ponieważ muszą do siebie odpowiednio pasować, a także dlatego, że mają różne kryteria, które wpłyną na Twoją decyzję. Przyjrzyjmy się im bliżej:

Obudowa

Ze względu na sposób instalacji oświetlenia wpuszczanego, istnieją pewne ograniczenia co do wielkości obudowy, którą można wybrać. Obudowa musi być na tyle mała, aby bezpiecznie siedzieć w puszce i łatwo zmieścić się między belkami stropowymi.

Większość obudów do użytku domowego jest zaprojektowana tak, aby pasowała do większości domów, ale dostępne są opcje płytsze i głębsze, a także zazwyczaj występują w różnych średnicach. To, jaką średnicę wybierzesz, zależy od tego, jak chcesz, aby wyglądał pokój i jak zamierzasz wykorzystać przestrzeń, a także od wysokości sufitu i wielkości pokoju.

PRO TIP: 6-calowe oprawy są najbardziej popularnym rozmiarem i mają najszerszą gamę opcji wykończeniowych dostępnych w rezultacie.

Chociaż znajdziesz je w różnych rozmiarach, każda obudowa będzie jednym z dwóch rodzajów, z których każdy wymaga innego rodzaju instalacji:

Rodzaj domu

KORZYŚCI

WADY

Nowa Konstrukcja

Instalowane w domach, które mają dostęp do sufitu przez dach lub podłogę nad nim, np. w domach niewykończonych.


Są one zazwyczaj tańsze i mogą pochwalić się szerszą gamą wykończeń do wyboru.


Są one nieco nieporęczne, muszą być przymocowane bezpośrednio do belek i wymagają dostępu nad sufitem dla okablowania.

Armatura do przebudowy

Instalowane w istniejących sufitach, do których nie ma łatwego dostępu przez dach lub strop nad nimi.


Są one mniej nieporęczne, wymagają jedynie zamocowania za pomocą klipsów i są dostępne w różnych głębokościach, dzięki czemu można je łatwo zainstalować w małych przestrzeniach bez dużego dostępu.


Mniej dostępnych opcji wykończeniowych.

Listwa wykończeniowa

Jako najbardziej widoczna część oprawy oświetleniowej, wykończenie lub "wykończenie" wpływa na ogólny wygląd światła i wpływa na estetykę pomieszczenia. Wykończenie jest dostępne w wielu rozmiarach, stylach, kolorach i materiałach, aby zaspokoić prawie wszystkie osobiste preferencje.

Łatwo jest wybrać kolor i materiał, ale ważne jest również, aby zrozumieć, w jaki sposób rozmiar i styl oprawy wpłynie na wygląd i działanie światła:

Regulowane lub "Eyeball" - Najbardziej wszechstronny typ

- Może być stosowany do wytwarzania dowolnego rodzaju oświetlenia (akcentującego, zadaniowego, itp.)

- Łatwy do ustawienia i regulacji, co czyni go idealnym do obudów, które zostały zainstalowane niecentrycznie

Baffle - najbardziej popularny typ

- Redukcja olśnienia dzięki zastosowaniu przegrody w postaci rowków pochłaniających światło

- Idealne do stosowania w kuchniach i miejscach pracy

Dekoracyjne - listwa dekoracyjna dostępna w różnych kolorach i z różnych materiałów, aby dopasować się do każdej estetyki

- Idealne do stosowania w bardzo widocznych miejscach lub przestrzeniach, gdzie listwa będzie się wyróżniać

Soczewka - Soczewka chroni żarówkę i elementy elektryczne przed wilgocią i wodą

- Idealne do stosowania w łazienkach i miejscach, gdzie będą narażone na działanie czynników atmosferycznych i mogą wymagać wyższego stopnia ochrony IP

Odbłyśnik - Błyszczące, polerowane wnętrze odbija światło wytwarzane przez żarówkę, maksymalizując strumień świetlny

- Dostępne w różnych kolorach

- Idealne do wysokich sufitów

PRO TIP: Im większe wykończenie, tym więcej światła otrzymasz, ale małe wykończenie jest łatwiejsze do ukrycia, jeśli chcesz uzyskać bardziej jednolity wygląd, a także tworzy węższą wiązkę odpowiednią dla oświetlenia zadaniowego lub akcentującego.

Jakiego rodzaju żarówki chcesz użyć?

Jedną z najważniejszych rzeczy do zapamiętania przy wyborze żarówki jest to, że oprawy oświetleniowe wpuszczane są wyposażone w różne rodzaje gniazdek. Niektóre biorą wspólne śruby, podczas gdy inne wymagają bazy pin, więc upewnij się, że dwukrotnie sprawdzić, co twój osprzęt bierze przed zakupem żarówek, w przeciwnym razie mogą one nie pasować. Jednak większość typów żarówek można kupić z innym rodzajem wielkości bazy, więc powinno być proste, aby znaleźć żarówkę z temperatury barwowej, jasności i kąta wiązki, które chcesz z czapką, aby dopasować.

Oto kilka innych rzeczy, o których należy pamiętać przy zakupie żarówek do oświetlenia wpuszczanego:

- Temperatura barwowa - Zazwyczaj rodzaj żarówki, którą powinieneś wybrać, będzie zależał od jej przeznaczenia. Ciepłe oświetlenie będzie Ci potrzebne do relaksu i czytania, a chłodniejsza temperatura barwowa do pracy i wykonywania zadań.

- Typ żarówki - Istnieje kilka opcji dostępnych pod względem rzeczywistego typu żarówki, w tym halogenowe, żarowe lub nawet CFL, ale żarówki LED są najbardziej energooszczędną opcją dostępną i są one dostępne w szerszej gamie temperatur barwowych niż inne żarówki.

- Ściemnialne - Ponieważ oprawy oświetleniowe wpuszczane w sufit są montowane na stałe i często zapewniają ogólne oświetlenie, warto upewnić się, że żarówki są ściemnialne, dzięki czemu można dostosować poziom jasności do wykonywanych czynności.

- Kształt żarówki - Ponieważ oświetlenie wpuszczane jest często przeznaczone do bezszwowego montażu, należy wybrać żarówkę, która nie będzie wystawać z obudowy. Zazwyczaj oznacza to wybór mniejszej żarówki lub jednej specjalnie zaprojektowanej dla opraw wpuszczanych, takich jak PAR16 lub GU10 żarówki.

Promienne oświetlenie wpuszczane

Oświetlenie wpuszczane dodaje wartości i stylu do Twojego domu, jak również elegancji i głębi do Twojego projektu oświetlenia. Zmień wystrój każdego pomieszczenia dzięki temu subtelnemu i wyrafinowanemu sposobowi na unowocześnienie oświetlenia bez zagracania przestrzeni podłogi oprawami.

Sklep kultowelampy.pl ma pełny wybór oświetlenia wpuszczanego kompatybilnych żarówek i opraw typu downlight.

Dominik, 25.02.2021

Zobacz pozostałe artykuły

Styl Hampton jakie oświetlenie wybrać?

Styl Hampton jakie oświetlenie wybrać?

Dominik, 23.06.2021

Zgodnie ze swoją nazwą, styl Hampton wywodzi się z luksusowych domów budowanych w Hampton, grupie zamożnych wiosek na Long Island w Nowym Jorku. Skupiając...

Przeczytaj więcej
Rodzina lamp Artemide Tolomeo

Rodzina lamp Artemide Tolomeo

Dominik, 31.05.2021

W 1987 roku powstała jedna z najsłynniejszych lamp na świecie. Jest nią Artemide Tolomeo zaprojektowana przez Michele De Lucchi i Giancarlo Fassinę....

Przeczytaj więcej
Lampy w stylu skandynawskim. Jak wygląda styl skandynawski?

Lampy w stylu skandynawskim. Jak wygląda styl skandynawski?

Dominik, 21.03.2021

Minimalistyczny styl skandynawski pojawił się w latach 30. XX wieku w pięciu krajach nordyckich: Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii i Szwecji. Termin...

Przeczytaj więcej
Styl Art-deco. Czym jest? Jakie oświetlenie wybrać do stylu Art-deco?

Styl Art-deco. Czym jest? Jakie oświetlenie wybrać do stylu Art-deco?

Dominik, 20.03.2021

Jak to w historii bywa po spokojnych czasach przychodzi coś wyróżniającego się. Prekursorem stylu art deco jest art nouveau. Art-deco jest ostrym kontrastem...

Przeczytaj więcej
Oświetlenie wpuszczane , Oświetlenie wpuszczane Halogenowe

Oświetlenie wpuszczane , Oświetlenie wpuszczane Halogenowe

Dominik, 25.02.2021

Oświetlenie wpuszczane jest niezwykle uniwersalną opcją oświetleniową, która może pomóc Ci stworzyć dobrze oświetloną przestrzeń w Twoim domu, ale łatwo...

Przeczytaj więcej
Oświetlenie wnętrz

Oświetlenie wnętrz

Dominik, 13.02.2021

Odpowiednie oświetlenie może podnieść Cię na duchu i sprawić, że będziesz bardziej zrelaksowany i produktywny. Oto jak robią to profesjonaliści. ...

Przeczytaj więcej
Przyciągające wzrok lampy ścienne dobrze dopasowane do nowoczesnych projektów wnętrz

Przyciągające wzrok lampy ścienne dobrze dopasowane do nowoczesnych projektów wnętrz

Dominik, 13.02.2021

Lampy ścienne, znane również jako kinkiety, to stylowe akcesoria, które naprawdę mogą sprawić, że przestrzeń nabierze blasku. Istnieje wiele zastosowań...

Przeczytaj więcej
Styl boho . Jakie oświetlenie dobrać do stylu boho?

Styl boho . Jakie oświetlenie dobrać do stylu boho?

Dominik, 13.02.2021

Bohemian lub Boho styl dekoracji jest dla tych, którzy chcą, by ich domy, były pełne życia, kultury i ciekawych przedmiotów z całego świata, aby stworzyć...

Przeczytaj więcej

Koszyk

Twój koszyk jest pusty.

Dokonaj swoich pierwszych zakupów