Lampy rodem ze Skandynawii cieszą się ogromnym powodzeniem na całym świecie. Nic dziwnego: wyróżnia je prostota w połączeniu z funkcjonalnością i atrakcyjnym designem. Styl boho, z kolei jest w ostatnich latach jednym z najmodniejszych stylów. Pasuje do każdego wnętrza i świetnie komponuje się z wieloma dodatkami.
Skandynawia – kraina oświecenia
Dlaczego skandynawskie lampy zyskały taką popularność? Odpowiedź jest prosta: Skandynawowie są mistrzami w dziedzinie oświetlenia. Światło odgrywa w ich życiu ogromną rolę, stając się realną potrzebą, dominującą styl życia. Noce polarne, trwające niemal pół roku to doskonała motywacja do tworzenia lamp doskonałych. Poza tym, w wielu skandynawskich domach nie ma zasłon, żaluzji i rolet. Mieszkańcy nauczyli się korzystać ze światła słonecznego na tyle, na ile jest to możliwe. Skandynawscy producenci branży oświetleniowej dopracowali swoje lampy do perfekcji, opierając się na naturalnym świetle słonecznym. Ich dodatkową inspirację stanowią także fiordy, ze swoim charakterystycznym ukształtowaniem i specyficznym przenikaniem promieni słonecznych.
Słońce, czyli podstawa i inspiracja
Lampy do wnętrz w stylu Skandi Boho cechuje prostota i funkcjonalność, ale także niepowtarzalny wygląd. Skandynawska stonowana elegancja i nieco bardziej „wyzwolony” styl boho – czy to może się udać? Jak najbardziej! Czasami coś, co powinno wzajemnie się wykluczać może być idealnym połączeniem, i tak właśnie jest w tym przypadku. Podstawą skandynawskiego stylu oświetlenia jest światło słoneczne. Takie światło powinno oświetlić wnętrze, jednocześnie sprawiając wrażenie intymności. Nie jest to łatwy zabieg, ale lampy do wnętrz w stylu Skandi Boho dopełnią całości. Skandynawskie lampy stawiają na minimalizm i neutralne kolory, pasujące do wszystkiego. Ponadto kojarzą się z naturą, ekologią i pasują do każdego pomieszczenia. Lampy w tym stylu mogą być wykonane na przykład ze szkła dmuchanego. Stonowane barwy lampy mogą z powodzeniem stanowić idealne dopełnienie pokoju.
Lampy, lampki, żyrandole…
Minimalizm i prostota lamp skandynawskich wcale nie oznacza nudy. Wręcz przeciwnie: szeroki asortyment oświetlenia w tym stylu pozwala na dobór odpowiedniej lampy do każdego pomieszczenia. Żyrandole, lampy wysokie stojące, lampki na stolik w sypialni – można bez trudu dobrać w odpowiednim kształcie i kolorze. Decydując się na lampę z abażurem, można postawić na abażur z wikliny, bambusa, papieru itp. Styl boho pozwala na wiele kombinacji i wiele aranżacji pomieszczenia. Lampy do wnętrz w stylu Skandi boho można dopasować do każdego wystroju mieszkania. Skandynawskie oświetlenie w takim stylu pasuje do wystroju retro, wystroju rustykalnego i nowoczesnego. Włochaty lub frędzelkowy żyrandol świetnie sprawdzi się w salonie lub sypialni. Papierowy abażur idealnie nadaje się do pokoju dziecięcego lub do kuchni. Skandynawskie oświetlenie w stylu boho często jest nie tylko dopełnieniem wnętrza, ale wręcz jego podstawą, punktem wyjściowym, do którego można dobrać odpowiednie dodatki.
-
Azzardo NORMAN XL WOOD1099,00 zł
-
Foscarini Twiggy Wood LED Lampa Wisząca4960,02 zł
-
Foscarini Twiggy Wood Lampa Podłogowa7957,30 zł
-
Lampa sufitowa wisząca Faro Nido wisząca – Faro Aluminio P1412,00 zł
Wikingowie w stylu boho
Skandynawska filozofia oświetlenia domu, bazująca na świetle słonecznym to idealne rozwiązanie dla każdego domu. Odpowiednie ustawienie mebli, dobór dekoracji i dodatków – to wszystko ma znaczenie. Najważniejsze jest oddanie klimatu i podkreślenie konkretnego pomieszczenia. Pastelowe lampy w stylu boho wspaniale pasują do sypialni. Delikatne światło nadające klimat pokojowi bazuje na ogniskach dawnych wikingów. Ogień miał wówczas symbol zjednoczenia, wyciszenia i spokoju. Materiałowe abażury nadadzą jadalni i salonowi łagodności lub pazura, zależnie od wystroju wnętrza. Abażury wykonane z dzianiny albo frędzli podkreślą charakter pomieszczenia, utrzymanego zarówno w stylu nowoczesnym, jak i vintage. Skandynawskie lampy mają to do siebie, że idealnie oddają klimat pokoju i świetnie współgrają z różnymi dodatkami. Stonowane kolorystycznie będą stanowić dopełnienie surowego wnętrza, a także złagodzą krzykliwe barwy, meble i dodatki.