Oświetlenie balkonu – jak wybrać lampy na balkon?

Spis treści

Nie da się nie zauważyć, że balkony zyskały na znaczeniu i stały się enklawami spokoju i wypoczynku, szczególnie w miastach, gdzie życie jest znacznie szybsze i bardziej intensywne. To właśnie tam aranżujemy przestrzeń pełną kwiatów, wygodnie urządzoną, a odpowiednie oświetlenie nadaje jej odpowiedniego klimatu i charakteru. Dobrze wybrane oświetlenie pozwoli nam relaksować się w balkonowej przestrzeni kiedy zapadnie zmrok. Na co należy zwrócić uwagę wybierając lampy na balkon?

Jak duży jest Twój balkon?

Wybierając lampy balkonowe przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na to, jaką dużą powierzchnię mamy do oświetlenia. Jeśli dysponujesz małą przestrzenią nie będziesz potrzebować wielu źródeł światła. Wtedy możesz zdecydować się na pojedynczą lampę lub kinkiet. Dobrym pomysłem może okazać się także niezbyt długa girlanda składająca się z kilku mniejszych lampek.

Jeżeli do oświetlenia masz dużą przestrzeń, na pewno będziesz potrzebować kilku punktów oświetleniowych. Dobrze sprawdzą się wiszące lampy, wcześniej wspomniane kinkiety oraz długie girlandy żarówek. W jednym i drugim przypadku najważniejsze okazuje się być dobre optymalne rozmieszczenie lamp, aby uzyskać pożądany efekt.

Jak położony jest Twój balkon?

Ważnym aspektem jest także położenie Twojego balkonu. Jeśli mieszkasz w bloku, a w niedalekiej odległości są okna sąsiadów zbyt rażące światło może przeszkadzam innym mieszkańcom. Wtedy świetnie sprawdzi się oświetlenie, które nie będzie zbyt intensywnie świecić oraz będzie zamontowane poniżej linii okien, czyli mniej więcej na wysokości balustrady balkonu.

Zwróć uwagę, aby wybierać oświetlenie przeznaczone do użytku zewnętrznego. Pamiętaj, aby luźno stojące lampki i latarnie postawić w miejscach, gdzie nie będą narażone na zrzucenie przez wiatr. W przeciwnym razie, podczas silnego wiatru lub burzy możesz narazić się na zniszczenie oświetlenia  lub nieprzyjemności ze strony sąsiadów, jeśli spadające przedmioty wyrządzą szkody na ich balkonach.

Jaki efekt chcesz osiągnąć?

Warto dobrze przemyśleć kwestię efektu, jaki chcesz uzyskać. Czy aranżujesz przestrzeń relaksacyjną z klimatycznym, przygaszonym oświetleniem, czy chcesz mieć miejsce, w którym również poczytasz książkę? Podejmij decyzję, czy chcesz, aby cała przestrzeń była tak samo intensywnie oświetlona.

W pierwszym przypadku doskonałą opcją będą klimatyczne latarenki, rozwieszone łańcuchy świetlne, dekoracyjne kule wbite w donice z roślinnością, które dadzą efekt rozproszonego, przyciemnionego światła. Jeśli okazjonalnie będziesz potrzebować mocniejszego światła, aby poczytać, warto doświetlić balkon punktowo np. lampką na stół, lampą stojącą lub kinkietem.

Czy masz dostęp do prądu?

To, czy masz dostęp do energii elektrycznej bezpośrednio na balkonie może okazać się kwestią kluczową. Korzystanie z różnego rodzaju przedłużaczy w dłuższej perspektywie może okazać się niewygodne i mało efektowne, a nie o to przecież chodzi.

Jeżeli na balkonie nie masz możliwości skorzystania z instalacji elektrycznej lub z jakiegoś powodu nie chcesz tego robić, na rynku znajdziesz wiele propozycji oświetlenia solarnego z czujnikami zmierzchu (samo zaświeci się, kiedy zrobi się ciemno), bateriami lub akumulatorkami. Piękny efekt uzyskasz decydując się także na latarnie oświetlane świecami tradycyjnymi lub ledowymi. Wykorzystując wszelkiego rodzaju oświetlenie zasilane energią słoneczną, musisz jednak pamiętać o położeniu czujników w taki sposób, aby jak najdłużej padały na nie promienie słoneczne. W innym razie bardzo szybko przestaną świecić.

Biorąc pod uwagę różnorodność oświetlenia balkonowego dostępnego na rynku, tylko od Ciebie zależy jakie wybierzesz. Możesz stworzyć przepiękną przestrzeń, gdzie zrelaksujesz się i odpoczniesz, a oświetlenie będzie dopełnieniem sielskiego klimatu. Bez względu na rodzaj oświetlenia, jaki wybierzesz pamiętaj o bezpieczeństwie – nie zostawiaj palących się świec bez opieki, odpowiednio zabezpiecz źródła energii elektrycznej oraz lampki i latarnie wolnostojące przed silnym wiatrem i deszczem.

Zobacz inne artykuły